NIEZBĘDNY SCENARIUSZ URODZINOWEGO PRZYJĘCIA

„Z upływem lat życie nie staje się łatwiejsze,

ale może stać się pełniejsze i piękniejsze”

Urodziny ! Każdy z nas obchodzi je na swój sposób i mimo niektórych przyjętych schematów urodzinowych, które się powielają, każde urodziny są inne i na swój sposób wyjątkowe i niepowtarzalne. To dzień, kiedy możemy się przenieść w świat zabawy, pełnej radości i niesamowitych przygód.

Pierwsze urodziny z córką! Brzmi cudownie. To jedne z moich najwspanialszych urodzin, gdyż spędziłam je z najbliższymi, a co najważniejsze spędziłam je z Emilką. Pierwszy raz trzymałam moje dziecko dmuchając świeczki na torcie, myślałam życzenie urodzinowe tuląc ją w ramionach. Uczucie nie do opisania. 

Mimo wielu zajęć związanych z opieką nad Emi, zaplanowałam sobie szczegółowy scenariusz imprezy, który był bardzo pomocny. Dzięki niemu mogłam wszystko na spokojnie zrobić i o niczym nie zapomniałam. Zerknijcie na mój plan urodzinowy być może okaże się pomocny przy organizacji Waszego przyjęcia.

Mój urodzinowy scenariusz:

1. Miejsce imprezy urodzinowej

Nie raz zastanawialiśmy się gdzie zorganizować imprezę urodzinową. Po głowie chodzi nam pomysł na zorganizowanie przyjęcia w restauracji / lokalu, w ogrodzie jeżeli pogoda dopisze, gdzieś poza miastem, lub u siebie w domu. Wiele czynników zadecydowało, że przyjęcie zorganizowałam w własnej przestrzeni domowej. Ta opcja jest dobra jeżeli liczba gości nie jest zbyt liczna, oczywiście wszystko zależy od warunków mieszkaniowych. Decydując się na domowe party należy zagospodarować miejsce do spożywania posiłków oraz miejsca na zabawę jeżeli na przyjęciu są dzieci, wato jest wydzielić osobną strefę zabaw. Ważne jednak, aby była na tyle blisko, żeby rodzic mógł zza stołu obserwować zabawę swojego dziecka i czuć, że jest w pełni bezpieczne. Dzięki czemu rodzice będą mogli równie dobrze się bawić i cieszyć się przyjęciem. 

2. Lista gości

Niby punkt można zaliczyć do tych najmniej potrzebnych, jednak warto wykonać listę gości, których zapraszamy na przyjęcie. Taka lista może nam się bardzo przydać jeżeli planujemy zaprosić dużą liczbę osób. Pomoże nam to odpowiednio rozstawić krzesła, dosunąć stół w razie potrzeby, przygotować odpowiednią ilość potraw, ciasta – prawdziwym faux pas z naszej strony była by niewystarczająca ilość kawałków ciasta dla gości, a może ktoś zażyczy sobie dokładkę. Warto wziąć to pod uwagę. 

3. Dekoracja stołu / pomieszczenia

Warto jest wymyślić motyw przewodni imprezy, to bardzo ułatwia w dekorowaniu miejsca gdzie odbędzie się zabawa. Imprezy tematyczne też są atrakcyjną formą zabawy dla jubilata jak i gości. Wszystko zależy od kreatywności organizatora. Zakres jest dowolny. Jednak jak już zdecydujemy się na jakiś wątek tematyczny warto akcentować go na wielu obszarach, miedzy innymi (na stole, na ławie, w ogrodzie, w pokoju zabaw, w kąciku dla najmłodszych, przy stoliku dla dzieci – jeżeli jest osobny) Dobrze jest wybrać gładki, mało wzorzysty obrus oraz zastawę, dzięki czemu możemy bawić się dodatkami, które pięknie ozdobią nasz stół. 

Motywem przewodnim mojej imprezy urodzinowej była róża

– pięknie / klasycznie / kobieco i pachnąco 

4. Prezenty

Każdy jubilat i ten młodszy i starszy lubi być obdarowywany prezentami, tylko kiedy je wręczać? (od razu wchodząc do domu, podczas dmuchania świeczek na torcie?) Dobrym pomysłem jest przygotowanie specjalnego kosza / skrzyni na prezenty, gdzie goście mogą umieścić prezenty. Prezenty najlepiej gdy są rozpakowywane pod koniec przyjęcia, wtedy nikt z gości nie będzie czuł się skrępowany jeżeli jego prezent może być nieudany / nietrafiony. W przypadku dzieci wczesne rozpakowywanie prezentów może zabrać ich całą uwagę od imprezy, mogą być przez to zdekoncentrowane co niestety może uderzyć w organizację przyjęcia. 

5. Atrakcje dla gości

Sama impreza tematyczna jest już atrakcyjną formą rozrywki dla organizatora jak i dla gości. Jednak warto dodatkowo pomyśleć o atrakcjach w trakcie trwania imprezy, miedzy innymi: karaoke, tańce, wykonanie wspólnie plakatu urodzinowego, gry zręcznościowe – wiadomo, że każda atrakcja powinna być dostosowana do wieku gości. Dla tych najmłodszych niesamowitą uciechą będą nagrody za udział w konkursach.

6. Poczęstunek

Jest to bardzo ważny punkt w naszym scenariuszu, przecież nie chcemy aby goście wyszli z przyjęcia głodni. Większą część urodzinowego przyjęcia właśnie spędzamy przy stole. Polecam przygotowanie urodzinowego Menu. Nasze menu powinno zacząć się od lekkiej przystawki, kolejno zupa, danie główne i / lub przekąski. Warto aby dania były urozmaicone ze względu na to, że nie zawsze znamy preferencje żywieniowe naszych gości.  Warto pomyśleć o daniach z mięsem i tych bez mięsa. Na przyjęciu urodzinowym nie może oczywiście zabraknąć słodkości tj. tort, ciasta, ciasteczka, babeczki, muffinki, cukierki itp. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie Candy Bar – lubiany przez dzieci i dorosłych. Ważne aby posiłek dla dzieci był atrakcyjny i nie nudny. 

Tortem zajął się mój mąż, który nie pozwolił mi zaglądać do tortowego pudełka, aż będzie moment dmuchania świeczek. Jeżeli chodzi o inne słodkości mogłam liczyć na przepiękne muffinki, które robiły duże wrażenie na przyjęciu. Nie dość, że pięknie wyglądały, to równie dobrze smakowały.

Dziękuję dziewczynom, które przesłały mi swoje sprawdzone przepisy (sałatki, przystawki) – wszystko było pyszne ! Goście zadowoleni i najedzeni.

Chciałam podziękować wszystkim, z którymi mogłam dzielić ten dzień. Dziękuje za pamięć i piękne życzenia urodzinowe. Oby wszystkie się spełniły! 

 Zdradzę Wam, że jedno z moich życzeń już się spełniło i uśmiecha się do mnie każdego dnia 😉

No Comments

Leave a Comment