JAKIE PIERWSZE BUCIKI DLA DZIECKA – 5 WSKAZÓWEK

Wreszcie Emilka zrobiła długo wyczekiwane kroczki, to było niesamowite wydarzenie, dla mnie jako mamy. Była radość, duma, szok, niedowierzanie, zachwyt – moje dziecko chodzi! Zaraz po tym zadałam sobie pytanie: „Jakie mam kupić pierwsze buciki dla Emilki?” 

 

Pierwsze kroki Emilka zrobiła w październiku, dokładnie 17 października, stwierdziłam więc, że nie będę biegła od razu do sklepu po buty, troszkę poczekam i pozwolę jej na ćwiczenia w domu na boso – tym bardziej, że chodzenie na boso jest najbardziej korzystne dla dziecka. Ponadto, na spacerze Emi lubi jeszcze być wożona w wózku lub raczkować po chodnikach 😉 Dlatego pierwsze buty kupiłam córce w listopadzie, kiedy już chętniej pokazywała zainteresowanie „tuptaniem”. Tym samym zdecydowałam się na zakup butów zimowych. Uznałam, że nie było sensu kupować butów jesiennych tym bardziej, że już w listopadzie zdarza się, że sypie śnieg.

Przy zakupie pierwszych bucików dla Emilki nie chciałam popełnić żadnego błędu. Zależało mi, aby pierwsze buciki mojej córki były przede wszystkim dobrej jakości.

5 ISTOTNYCH WSKAZÓWEK:

1. IDŹ NA ZAKUPY Z DZIECKIEM

Ważne jest, aby dziecko brało udział w wyborze pierwszych bucików dla siebie. Wybierając się wspólnie na zakupy jest możliwość przymierzenia ich od razu na stópkę maleństwa, co zdecydowanie ułatwia zakup.

2. NIE KUPUJ ZBYT DUŻYCH BUTÓW 

Buty dla dziecka powinny być dobrze dopasowane, jednak nie powinny być za ciasne. W buciku powinno być około 6 milimetrów luzu. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy but będzie odpowiedni jest wyjęcie wkładki z buta i postawić na niej stópkę dziecka.

3. NIE KIERUJ SIĘ WYGLĄDEM

Czasem najpiękniejsze i najdroższe buty dla dziecka mogą okazać się nieodpowiednie. Najlepsze są buciki z zaokrąglonym czubkiem, wtedy paluszki dziecka idealnie rozkładają się w bucie, co ułatwia maluchowi chodzenie. Warto też zwrócić uwagę, aby bucik był wykonany z materiałów przepuszczających powietrze np: ze skóry naturalnej.

4. NIE KUPUJ UŻYWANYCH BUTÓW

Dziecko, które dopiero zaczyna swoją przygodę z chodzeniem powinno mieć nowe buciki. Każde dziecko podczas chodzenia stawia stópkę inaczej, tym samym pożyczone buty od starszego rodzeństwa lub kupienie używanych butów może spowodować, iż dziecko zacznie stawiać stópki w nienaturalny dla siebie sposób, co może znacznie utrudnić chodzenie.

5. NIE KUPUJ ZBYT SZTYWNYCH BUTÓW

Ważne jest, aby bucik był elastyczny, dzięki temu dziecko ma swobodę ruchu. Zbyt sztywna podeszwa może wyrządzić wiele szkód. Zatem przed zakupem sprawdź czy but jest miękki w miejscu gdzie powinna zginać się stopa dziecka. Tak samo, cholewka buta nie powinna być zbyt sztywna i wysoka. Zwróć uwagę na zapięcie butów, najlepsze i najwygodniejsze są te zapinane na rzepy.

No Comments

Leave a Comment